Přinášíme Vám další článek zaměřený na zaměstnávání studentů, tentokrát z pohledu sociálního pojištění.
Kdy vzniká účast na sociálním pojištění
Účast na sociálním pojištění závisí od druhu pracovněprávního vztahu zaměstnance a výši příjmu.
Účast na sociálním pojištění je:
- U pracovního poměru – z jakéhokoliv výdělku
- U pracovního poměru malého rozsahu – od 3.500 Kč
- U dohody o provedení práce – od 10.000 Kč
- U dohody o pracovní činnosti (není malý rozsah) – jakýkoliv výdělek
- U dohody o pracovní činnosti (malý rozsah) – od 3.500 Kč
Zaměstnání malého rozsahu je v pracovním poměru nebo na základě DPČ, u kterého je sjednán měsíční příjem nižší než 3.500 Kč nebo měsíční příjem sjednán není (např. je sjednán hodinový příjem, ale není známo, kolik hodin v měsíci bude odpracováno).
Pokud má zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele více zaměstnání malého rozsahu nebo DPP, pak se jednotlivé „malé rozsahy“ nebo DPP sčítají a úhrn těchto příjmů je rozhodný pro účast na sociálním pojištění. U zaměstnání malého rozsahu a DPP zaměstnance přihlásíte k sociálnímu pojištění poprvé v měsíci, kdy dosáhl příjmu rozhodného k účasti na sociálním pojistném prostřednictvím formuláře ONZ – Oznámení o nástupu/skončení zaměstnání. Zaměstnanec se přihlašuje k datu počátku výkonu zaměstnání. Počátek výkonu zaměstnání je den, kdy zaměstnanec poprvé přišel do práce a vykonával pracovní činnost. Může se lišit od data vzniku pracovněprávního vztahu.
Příklad
Datum vzniku PP je 1.1.2022, což je sobota, ale počátek výkonu zaměstnání je pondělí 3.1.2022. V tomto případě by pracovněprávní vztah byl přihlašován k sociálnímu pojištění k datu 3.1.2022. Přihlášený pracovněprávní vztah se odhlašuje až k datu skončení tohoto vztahu.
Zajímá Vás, jak je to se zaměstnáváním studentů z pohledu zdravotního pojištění? Přečtěte si náš článek z 20.7.2022, kde jsem vše přehledně popsali.
Program AVENSIO SW
Nastavení malého rozsahu a pojištěného pracovněprávního vztahu
Toto nastavení provedete na řádku Sociálně pojištěn na záložce Pracovní poměr (Karta zaměstnance – Pracovní poměry – Pracovní poměr – oblast Pracovní poměr).
Automatické nastavení je:
Pracovní poměr
Pracovní poměr: 1 – Pracovní poměr
Typ vztahu: 0 – zaměstnanec v pracovním poměru
Sociálně pojištěn: Pojištěn (v případě, že je pracovní poměr zaměstnáním malého rozsahu, nastavení změníte na Malý rozsah)
Dohoda o pracovní činnosti
Pracovní poměr: 4 – Dohoda o pracovní činnosti
Typ vztahu: 6 – Dohoda o pracovní činnosti
Sociálně pojištěn: Pojištěn (v případě, že je dohoda o pracovní činnosti zaměstnáním malého rozsahu, nastavení změníte na Malý rozsah)
Dohoda o provedení práce
Pracovní poměr: 5 – Dohoda o provedení práce
Typ vztahu: 3 – Dohoda o provedení práce
Sociálně pojištěn: Nepojištěn (v případě, že výdělek překročí hranici 10.000 Kč, program automaticky po provedení závěrky měsíce vygeneruje přihlášku k sociálnímu pojistnému)
Generování přihlášek k sociálnímu pojistnému
Před provedením generování je důležité mít předchozí rozpracované dávky potvrzené. Generování se provádí přes menu programu Hlavní nabídka – Tiskové sestavy – Nemocenské a sociální pojištění – Oznámení o nástupu/skončení zaměstnance. V okně Oznámení o nástupu do zaměstnání/skončení, na záložce Generování zvolíte období, za které chcete změny (přihlášky) generovat a stisknete tlačítko Generovat.
Pro vygenerování přihlášky za konkrétního zaměstnance doplníte osobní číslo tohoto zaměstnance do pole Osobní číslo, stisknete klávesu ENTER a stisknete tlačítko Generovat jednotlivce.
Vygenerované přihlášky jsou zobrazené se „zatržítkem“ na záložce Zpracování. Přes tlačítko Export oznámení vyexportujete tyto přihlášky do *.xml souboru, který se odešle na ČSSZ. Druhou možností je přímé odeslání na ČSSZ formou e-podání pomocí tlačítka E-podání na ČSSZ.
Upozornění
U zaměstnání malého rozsahu a DPP můžete přihlášku vygenerovat až po závěrce měsíce, ve kterém zaměstnanec dosáhl příjmu rozhodného pro účast na sociálním pojištění.
Odhlášku vygenerujete k datu skončení pracovněprávního vztahu stejným způsobem jako přihlášku. Odeslání na ČSSZ probíhá stejným taktéž stejným způsobem.
Další tipy, nejen pro zaměstnávání studentů, naleznete na našem blogu.