Konzultační linka:

Po–Pá 07:00–15:30 (St 9:00 - 10:00 firemní porada)

Zákaznická zóna

MOJE ALFA

Zákaznická zóna

MOJE ALFA

Aktuality

Rubriky

Zahraniční stravné v roce 2024 – podmínky a nové sazby

Pro rok 2024 dochází u vybraných států ke změně sazby zahraničního stravného. V článku naleznete přehled nových sazeb a dozvíte se jaké jsou podmínky pro poskytování zahraničního stravného. 

Záznam přednášek Podzimní konference 2023

Nestihli jste Podzimní konferenci 2023? Nezoufejte, o novinky ze mzdového účetnictví a personalistiky nepřijdete. Až do 30. 6. 2024 můžete totiž sledovat záznamy  všech 5 přednášek z naší tradiční Podzimní konference, která proběhla ve dnech 21. 11. až 23. 11. 2023 v kulturním domě v Klatovech.

Stávka a nárok na ošetřovné

Stávka, v médiích nyní často skloňované slovo zejména pak ve spojení s rozsáhlou stávkou ve školství plánovanou na 27. listopadu 2023.  Jak je to však s nárokem na ošetřovné? Mají na něj nárok rodiče dětí, jejichž školy zůstaly zavřené? 

Chystaná stávka ve školství z pracovněprávního pohledu

Na pondělí 27. listopadu se chystá stávka ve školství. Zavřou se dveře v tento den i ve vaší škole? Jaké jsou důvody stávky a jak je to s účastí na stávce z pohledu pracovněprávního se dozvíte v článku.  

Změna v náhradním výživném

Od 1. listopadu 2023 dochází ke změně ve výplatě náhradního výživného. Změna se týká především počtu možných výplat této dávky.  Je tomu tak na základě zákona č. 322/2023 Sb., kterým se mění zákon č. 588/2020 Sb., o náhradním výživném.

Jaké změny má přinést konsolidační balíček?

Konsolidační balíček prošel třetím čtením parlamentu a byl odeslán do Senátu ČR. Teď už jen zbývá schválení senátem a podpis prezidenta republiky. Jak se změny, které přináší konsolidační balíček, dotknou zaměstnavatelů a zaměstnanců?

Alfa Software, s.r.o. se stala součástí společnosti RSM

Vážení zákazníci, rádi bychom Vás informovali, že se Alfa Software, s.r.o. stala součástí skupiny RSM v České republice. Jsme pyšní na to, že jsme se mohli zařadit po bok tak významného partnera v oblasti ekonomického poradenství a služeb, jakým RSM CZ bezesporu je a věříme, že díky tomuto spojení Vám budeme schopni přinášet opět o kousek více.

Práce ve svátek – odměňování a náhrady

Z pohledu pracovněprávního jsou za svátky považovány jak státní svátky, tak i ostatní svátky. Jejich rozdělení je stanoveno zákonem č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a dnech pracovního klidu. Jak se řeší odměňování práce ve svátek a jak je to od 1. října 2023 s dohodami konanými mimo pracovní poměr se dozvíte v článku.  

Redukční hranice pro rok 2024

Dne 20. října 2023 bylo ve Sbírce zákonů, částce 146 zveřejněno Sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 313/2023 Sb., kterým se vyhlašují výše redukčních hranic pro úpravu denního vyměřovacího základu pro účely nemocenského pojištění platných v roce 2024.

Práce na dálku po novele zákoníku práce

Další novinkou, kterou přinesla novela zákoníku práce je úprava práce na dálku. Jedna z úprav se týká také náhrad nákladů spojených s výkonem práce v rámci home office.  Jakými způsoby se určují náklady a co dalšího novela v souvislosti s prací na dálku upravuje se dozvíte v článku. 

Dohody po novele zákoníku práce

Nejzásadnější změny, které přinesla novela zákoníku práce provedená zákonem č. 281/2023 Sb., se týkají dohod konaných mimo pracovní poměr. A aby to nebylo tak jednoduché, část změn nabývá účinnosti již od 1. října 2023 a část změn je účinná až od 1. ledna 2024.