Málokdo nebyl zaskočený nenadálým přijetím změny v provádění insolvenčních a exekučních srážek. Abychom Vám tuto problemataiku co nejvíce osvětlili, připravili jsme pro Vás tento shrnující článek. Pokud byste přesto měli další nejasnosti sledujte webové stránky Akademie mezd, kde budou postupně vypsány termíny s webináři na toto téma.
S účinností od 1. října 2024 dochází k zásadním změnám v provádění a výpočtu exekučních a insolvenčních srážek. Je tomu tak na základě zákona č. 252/2024 Sb., kterým se mění následující právní předpisy:
• Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon),
• Zákon č. 99/1963 Sb., občanský soudní řád,
• Zákon č. 120/2001 Sb., o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád),
• Zákon č. 119/2001 Sb., který stanoví pravidla pro případy souběžně probíhajících výkonů rozhodnutí,
• Zákon č. 312/2006 Sb., o insolvenčních správcích.
Přijaté změny jsou implementací Směrnice Evropského parlamentu a Rady EU.
Problémem předmětné právní úpravy je krátká lhůta mezi zveřejněním ve Sbírce zákonů a nabytím účinnosti jednotlivých právních předpisů, které se výše zmíněným zákonem novelizují. Nedostatečná byla i komunikace připravovaných změn směrem k veřejnosti.
Změny budou mít dopad jak na samotné dlužníky, tak i na práci mzdových účetních, jelikož změny nebyly dříve komunikovány a proběhly tak říkajíc „v utajení“. Zákon č. 252/2024 Sb. byl zveřejněn ve Sbírce zákonů 3. září 2024, změny, které přináší však mají účinnost od 1. října 2024. Mnoho účetních tak nemělo do poslední chvíle tušení, co je nově čeká při výpočtu srážek ze mzdy za měsíc říjen 2024. Bohužel ani dlužníci neměli ponětí o tom, že některým přijde za měsíc říjen menší výplata.
Změny v exekučních srážkách
„Pravidlo 4 exekucí“
Zásadní změnou při provádění exekučních srážek na základě novely občanského soudního řádu je to, že se vždy sráží obě třetiny zbytku čisté mzdy, pokud jsou splněny tyto dvě podmínky:
• na mzdu povinného jsou současně nařízeny 4 výkony rozhodnutí k vymožení splatných peněžitých pohledávek,
• usnesení o nařízení výkonu rozhodnutí nebo usnesení obsahující vyrozumění o nařízení výkonu rozhodnutí bylo doručeno plátci mzdy.
Pravidlo 4 exekucí se neuplatní v následujících případech:
• povinný doloží plátci mzdy, že mu byl přiznán starobní důchod, invalidní důchod pro invaliditu druhého nebo třetího stupně nebo sirotčí důchod (pokud by povinný tuhle podmínku přestal splňovat, je povinen to bez odkladu oznámit plátci mzdy) a současně.
• pokud nedosahuje jedna třetina zbytku čisté mzdy povinného částky, která je součtem měsíčních hotových výdajů a měsíční odměny insolvenčního správce náležející v oddlužení za období plnění splátkového kalendáře zvýšených
o daň z přidané hodnoty. Aktuálně je to částka 1 089 Kč.
Pokud se při výpočtu srážek ze mzdy uplatní „pravidlo 4 exekucí“, pak se druhá třetina zbytku čisté mzdy bude přičítat k první třetině. Bude-li mít povinný nějaké přednostní pohledávky, uspokojí se ze druhé třetiny nejprve tyto pohledávky a pak se zbytek druhé třetiny připočítá k první třetině.
Na pravidlo 4 exekucí nemají vliv zákonné srážky, sjednané srážky ze mzdy nebo přikázání jiné peněžité pohledávky např. na přeplatek z ročního zúčtování daně.
Nejvíce to zasáhne dlužníky, kteří mají 4 a více nepřednostních exekucí, jelikož doteď jim bylo sráženo pouze z první třetiny. Od nynějška jim bude srážena navíc i druhá třetina.
Odsunutí účinků exekučních rozhodnutí do následujícího měsíce
S účinností od 1. října 2024 je zaměstnavatel povinen odsunout účinek exekučního rozhodnutí do následujícího měsíce u těchto akcí:
• začátek provádění exekučních srážek,
• konec provádění exekučních srážek (uvidíme, co přinese praxe, protože to by znamenalo, že pokud se odsune účinek rozhodnutí u konce provádění exekučních srážek, bude provedena jedna splátka navíc, která se pak bude povinnému vracet),
• změna v provádění exekučních srážek (změna výše dluhu, změna nezabavitelné částky – narození potomka, sňatek, rozvod, ukončení vyživování osoby, změna výše měsíční splátky – výživné).
Odsunutí účinku exekučního rozhodnutí do následujícího měsíce se netýká:
• deponování (začátek i konec)
• vyplacení deponované částky
Změny v insolvencích
Doba oddlužení se zkracuje
S účinností od 1. října dochází ke zkrácení doby oddlužení z 5 let na 3 roky.
Hranice splacení ve výši 30 % pohledávek se zrušuje
Povinnost splatit 30 % přihlášených pohledávek se ruší. Od 1. října 2024 bude u každého dlužníka stanovená individuální míra uspokojení pohledávek. Bude se posuzovat několik kritérií (majetkové poměry dlužníka, schopnost splácet své závazky).
Přerušení a prodloužení oddlužení
O přerušení nebo prodloužení oddlužení může zažádat dlužník, nedaří-li se mu uspokojit částku určenou ke splnění oddlužení. K prodloužení oddlužení může také dojít rozhodnutím soudu, pokud dlužník porušil své povinnosti. Přerušení může být až na 6 měsíců, prodloužení může být o 12 měsíců, ve zvláštních případech to může být ještě o 6 měsíců déle.
Možnost splácet i z nezabavitelné částky
Dlužník má nyní možnost hradit své závazky i z prostředků, které spadají do nezabavitelné částky. Nesmí však být ohroženo uspokojení jeho životních potřeb.
Součinnost zaměstnavatelů
Novela insolvenčního zákona zavádí povinnou součinnost pro zaměstnavatele dlužníků. Ti mají povinnost bez odkladu sdělovat insolvenčnímu správci údaje k příjmům dlužníka.
Vyplácení běžného výživného v zahajovací fázi insolvenčního řízení
Doposud platilo, že pokud bylo u povinného zahájeno insolvenční řízení, tak zaměstnavatel přestával odesílat exekuční srážky oprávněným a začal provedené srážky deponovat, a to až do rozhodnutí insolvenčního soudu o schválení či zamítnutí oddlužení.
S účinností od 1. 10. 2024 se při této fázi insolvenčního řízení bude běžné výživné odesílat oprávněnému, to znamená, že se nebude deponovat.
Důvodem pro zmíněnou právní úpravu bylo to, aby oprávněný měl k dispozici běžné výživné i během zahajovací fáze insolvenčního řízení a nezůstával tak i třeba několik měsíců bez těchto prostředků.
Provádění srážky na zálohu insolvenčních nákladů
Do doby schválení oddlužení se nyní s účinností od 1. 10. 2024 bude srážet záloha insolvenčních nákladů. Tato záloha je určena na odměnu a hotové výdaje insolvenčního správce, která náleží za období do schválení oddlužení.
Výše, kterou bude zaměstnavatel srážet každý měsíc povinnému, mu bude sdělena. Bude se jednat o pevně danou částku. Výše této částky nesmí překročit nejvyšší přípustnou výši srážky uvedenou v § 7a vyhlášky č. 313/2007 Sb., o odměně insolvenčního správce, o náhradách jeho hotových výdajů.
Aktuálně je nejvyšší přípustná výše 1 800 Kč, v případě oddlužení povoleného na základě společného návrhu manželů se jedná o částku 2 700 Kč. Tyto částky se mohou navýšit ještě o DPH, pokud je insolvenční správce jejím plátcem.
Tato srážka bude přednostní pohledávkou a bude srážena z druhé třetiny, hned po uspokojení běžného výživného.
Provádění srážek v zahajovací fázi insolvenčního řízení:
1) běžné výživné – sráží se a odesílá
2) záloha insolvenčních nákladů – sráží se a odesílá
3) ostatní pohledávky – deponují se
Po skončení zahajovací fáze insolvenčního řízení a schválení oddlužení bude vyčísleno, jaká částka na zálohu insolvenčních nákladů byla celkem sražena v rámci zahajovací fáze, jakou částku musí dlužník ještě uspokojit a tato částka bude srážena v rámci oddlužení