zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele

 

Experti na mzdy a docházku Fóra Mzdy a vše související zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele

  • Toto téma obsahuje celkem 2 odpovědi. Do diskuze (2 diskutující) se naposledy zapojil uživatel Babca a poslední změna proběhla před 8 roky.
Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)
  • Autor
    Příspěvky
  • #1120

    Nemáte někdo zkušenosti s odvodem pojistného za uvolněné zastupitele územně samosprávných celků? Odvádět nebo neodvádět?

    #1121
    Babca
    Účastník

    K tomuto tématu jsem požádala MF ČR o stanovisko. Až ho obdržím uveřejním zde.

    #1450
    Babca
    Účastník

    Stanovisko MF ČR ve stručnosti je následující:  Dosavadní právní úprava na úrazy uvolněných členů zastupitelstev vzniklé s výkonem této jejich činnosti se dané zákonné pojištění nevztahuje.

    Objevil se však dokument z České pojišťovny a.s., pobočka Brno, ve které se píše, že se na tyto uvolněné členy obecních zastupitelstev  vztahuje vyhláška 125/93 Sb. o zákonném pojištění pro nemoc a pracovní úraz. Požádala jsem proto o stanovisko přímo ústředí České pojišťovny a.s.. Toto stanovisko přikládám:

    K Vašemu dotazu uvádíme následující:

    Podle našeho názoru je právní postavení starosty, či jiného uvolněného zastupitele odlišné od postavení zaměstnance, a to jak od zaměstnance obce, tak obecně od jiných zaměstnanců. Funkce starosty je funkcí veřejnou, jedná se o voleného zástupce.

    Bohužel zákon o obcích (zák. č. 128/2000 Sb.) upravuje postavení starostů jen velmi neurčitě. Přesto však lze dovodit, že starosta zaměstnancem není. Z tohoto důvodu se na něj nemůže vztahovat zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele za škodu způsobenou zaměstnanci pracovním úrazem nebo nemocí z povolání.

    Přestože se  za starosty odvádí pojistné na sociální zabezpečení, pro placení  pojistného na zákonné pojištění je rozhodující, zda se jedná u konkrétní osoby o pracovně právní vztah. V případech, kdy se nejedná o pracovně právní vztah (nejde o zaměstnance), pojistné na zákonné pojištění se neodvádí.

    S tím pak souvisí i to, že případné „pracovní“ úrazy starostů nebudou odškodňovány ze zákonného pojištění.

    Právo na náhradu škody však starostové mají – viz ust. § 392 zák. č. 262/2006 Sb., zákoník práce – fyzickým osobám plnícím veřejné funkce a funkcionářům odborové organizace odpovídá za škodu vzniklou při výkonu funkce  nebo v přímé souvislosti s ní ten, pro kterého byli činné .Odškodnění se provádí podle principu objektivní odpovědnosti a v rozsahu  zákoníku práce.

    Tento postup bude projednán v rámci celé ČP, aby v budoucnu byly poskytované informace jednotné.

    Pro úplnost bychom chtěli uvést, že nejsme oprávněni podávat závazné výklady právních předpisů. Je tedy možné, že by v konkrétním případě dospěl soud k jiným závěrům, i když to nepokládáme za pravděpodobné.

    Otázkou charakteru vztahu starostů k obcím se zabýval již i Nejvyšší soud (např. rozhodnutí pod sp. zn. 25 Cdo 1319/2004)  a dospěl opakovaně k závěru, že o pracovně právní vztah nejde. Z toho pak vyplývá i další postup ohledně zákonného pojištění.

    S pozdravem

    Stanislava Moravcová
    produktová manažerka

    Česká pojišťovna a.s.
    odbor pojištění odpovědnosti za škodu
    Na Pankráci 1720 1A/123, 140 21 Praha 4
    T +420 224 559 664
    F +420 224 551 022
    M +420 604 293 672
    stanislava.moravcova@ceskapojistovna.cz
    http://www.ceskapojistovna.cz

Aktuálně jsou na stránce zobrazeny 3 příspěvky - 1. až 3. (celkem z 3)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.
 

Používáním této stránky souhlasíte s používáním cookies. Více informací

Nastavení cookies na této webové stránce jsou na "Povolit cookies", abychom Vám mohli umožnit nejlepší možné procházení stránek. Pokud budete pokračovat v používání tohoto webu beze změny nastavení souborů cookies v prohlížeči nebo kliknete na tlačítko "Souhlasím" pak souhlasíte s používáním cookies.

Zavřít