Konzultační linka:

Po–Pá 07:00–15:30 (Út 8:30 - 9:00 firemní porada)

Zákaznická zóna

MOJE ALFA

Zákaznická zóna

MOJE ALFA

Osobní překážky v práci a náhrada mzdy

Určitě se Vám už několikrát stalo, že jste museli v pracovní době navštívit lékaře, nebo jste se nemohli díky zpoždění hromadných dopravních prostředků dostat do práce. Tyto a několik dalších podobných situací upravuje nařízení vlády č. 590/2006 Sb.

Kdy máte nárok na náhradu mzdy?

Pracovní volno s náhradou mzdy/ platu Vám zaměstnavatel poskytne na nezbytně nutnou dobu v případě vyšetření nebo ošetření ve zdravotnickém zařízení, které je neblíže Vašemu bydlišti nebo pracovišti a které je schopné Vám potřebnou zdravotní péči poskytnout. Další podmínkou pro náhradu mzdy/platu je, že vyšetření nebo ošetření nebylo možné provést mimo pracovní dobu.

Pokud se zaměstnanec těžce zdravotně postižený nemohl dostavit do práce díky špatným povětrnostním podmínkám a jel nehromadným dopravním prostředkem, přísluší mu pracovní volno také s náhradou mzdy/platu (nejvýše 1 den).

Máte v plánu uzavřít manželství? Pak vězte, že máte nárok na pracovní volno v trvání dvou dnů, z toho jeden den k účasti na svatebním obřadu. Pracovní volno s náhradou mzdy/ platu v tomto případě náleží pouze za 1 den. Rodiče novomanželů by určitě také chtěli vidět svatební obřad. Nařízení vlády jim to dovoluje a dokonce dostanou pracovní volno s náhradou mzdy/ platu na 1 den právě k účasti na obřadu.

Očekáváte narození potomka? V tomto případě se pracovní volno s náhradou  mzdy/ platu poskytne na dobu nezbytně nutnou pro převoz manželky (družky) do zdravotnického zařízení a zpět. Pokud jste odvážní a chcete se zúčastnit i porodu, náhrada mzdy/ platu Vám ale v tomto případě nepřísluší.

Bohužel všechny okamžiky v životě nejsou radostné. V případě, že zemře Váš manžel, druh nebo dítě, poskytne se náhrada mzdy/ platu na 2 dny a další jeden den k účasti na pohřbu těchto osob. Na náhradu mzdy/ platu máte nárok i při účasti na pohřbu spoluzaměstnance (na nezbytně nutnou dobu).

Jdete s manželem, druhem nebo dítětem na lékařské vyšetření? I v tomto případě máte nárok na náhradu mzdy/ platu a to v případě, že se jedná o ošetření při náhlém onemocnění nebo úrazu nebo k předem stanovenému vyšetření. Pracovní volno se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na jeden den.

Pracovní volno s náhradou mzdy/ platu nejvýše na dva dny na přestěhování Vám bude poskytnuto v případě, že se v zájmu zaměstnavatele stěhujete.

Zažili jste na vlastní kůži alespoň jeden z uvedených příkladů? Přiznal Vám zaměstnavatel náhradu mzdy/ platu při osobních překážkách v práci?

Sdílet příspěvek
Facebook
Twitter
LinkedIn