Konzultační linka:

Po–Pá 07:00–15:30 (Út 8:30 - 9:00 firemní porada)

Zákaznická zóna

MOJE ALFA

Zákaznická zóna

MOJE ALFA

Zaměstnanec nám odchází do starobního důchodu

Odchod zaměstnance do starobního důchodu je na jedné straně událostí veselou, na druhé smutnou. Pro daného pracovníka odchod do důchodu většinou znamená konec pracovní kariéry a začátek užívání si zaslouženého volna po celoživotní dřině v zaměstnání. Konečně má novopečený důchodce čas na své koníčky, na vnoučata, na křížovky.

Pro zaměstnavatele je odchod tohoto pracovníka spíše bolestivý. Odchází mu pracovní síla s mnoha zkušenostmi a znalostmi. I přes sebevyšší úsilí nejdou tyto znalosti „přenést“ na „náhradníka“ tohoto zaměstnance.

Víte, jako zaměstnavatel, co vše je potřeba (kromě rozlučkové akce) zařídit, pokud Vám zaměstnanec odchází do starobního důchodu?

  • První věcí je většinou rozvázání pracovního poměru s Vaším novopečeným důchodcem. Většina firem ukončuje pracovní poměr dohodou se zaměstnancem ke dni předcházejícímu odchodu do starobního důchodu. Zaměstnavatel musí při této příležitosti vydat odcházejícímu zaměstnanci zápočtový list.
  • Změny musíte ohlásit i České správě sociálního zabezpečenízdravotní pojišťovně. Odhlášku provedete pomocí formulářů Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání), nejpozději do 8 dnů od nastalé změny.
  • V průběhu těch několika (někdy i desítek) let Váš zaměstnanec vytvořil mnoho postupů na zpracování pracovních úkolů, jednal s mnoha lidmi. Bylo by dobré si od něj tyto informace vyžádat, protože je určitě v budoucnu využijete.
  • Nezapomeňte si od odcházejícího pracovníka také vyžádat firemní předměty, např. firemní notebook, mobilní telefon, klíče od objektu firmy, přístupovou kartu. Jméno odcházejícího zaměstnance je dobré vymazat z firemních tiskovin, z internetových stránek firmy, z telefonních seznamů organizace. Je dobré o odchodu zaměstnance informovat i Vaše zákazníky.
  • Odborníci také doporučují provést bezpečnostní opatření. Je vhodné deaktivovat síťová hesla na pracovišti a jeho e-mailový účet.

Pokud již máte všechny tyto kroky za sebou, je čas se s Vaším dlouholetým zaměstnancem řádně rozloučit a popřát mu dlouhý a nerušený důchod.

A jak se loučíte se svým zaměstnancem u Vás ve firmě? Podělte se o nápady a zkušenosti.

Sdílet příspěvek
Facebook
Twitter
LinkedIn