krácení dovolené

 
Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
  • Autor
    Příspěvky
  • #1754
    ssz
    Účastník

    Naše pracovnice nastoupila do zaměstnání po rodičovské dovolené 16.4.2012. Nyní byla nemocná od 13.8. do 8.10.2012 Dle programu Avensio se jí počítá od ledna do dubna 75 neodpracovaných dní a v srpnu až říjnu 41 neodpracovaných dní tedy celkem 116 neodpracovaných dní, na základě toho jí krátí dovolenou o 1/12 – tedy-3,5 dne (je pedagog).  Je to správně? Podle mne: Doba mateřské dovolené, doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou se posuzuje jako výkon práce, takže by 75 dní nemělo být pro účely dovolené počítány jako neodpracované? Předem děkuji za odpověď.  SŠŽ

    #1755

    Dobrý den paní/pane SŠŽ, podle ustanovení § 216 odst. 2 zákoníku práce se pro účely dovolené za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.
    Dle ustanovení § 223 odst. 1 zákoníku práce nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.
    Pro lepší komfort uživatelů mzdového programu Avensio je k dispozici v menu Nápověda – Soubory nápovědy – Změny v zákonech odkaz na platné znění zákoníku práce, kde lze výše uvedené ověřit.
    Jinými slovy, program Avensio počítá krácení dovolené zcela správně a v souladu s platnou právní legislativou. S pozdravem, Iveta Lišková

    #1756
    Babca
    Účastník

    Dle vlastní zkušenosti program Avensio stanoví nároky na dovolenou přesně podle legislativy a jak je výše uvedeno obsahuje i odkaz na ZP, kde si uživatel může najít příslušný paragraf týkající se dané problematiky.

    #2445
    Gajdosova
    Účastník

    Prosím o Váš názor na čerpání řádné  dovolené následně po ukončení mateřské dovolené.

    Učitelka čerpala  MD od 29.6.2012 do 10.1.2013. Z roku 2011 jí zbyl 1 den dovolené, z roku 2012 40 dní dovolené. Dovolenou začala čerpat od 11.1.2013 v délce 41 dní. Pro rok 2013 jí vznikl nárok na  2/12 tj. 6,5 dne dovolený./ s čerpáním MD a ŘD odpracovala 49 dní /. O rodičovskou dovolenou si doposud nezažádala. Nevíme zda-li nastoupí zpět do práce až ukončí čerpání dovolené , či si zažádá o rodičovskou dovolenou později až ukončí řádnou dovolenou…..

    S tímto výpočtem nároku dotyčná ovšem rezolutně nesouhlasí a domáhá se čerpání 40 dní ŘD i pro rok 2013 s tím , že tímto čerpáním splní podmínku odpracování 60 dnů v kalendářním roce. Takže celkem by vyčerpala 1+40+40 tj 81 den   dovolené. Škola hledala právní pomoc . Závěrem byly škole předloženy pro rozdílné výklady tři možné způsoby, jak tuto situaci vyřešit:

     

    Právní úprava není pro tento případ jasná, nabízí rozdílné výklady a umožňuje zaměstnavateli postupovat v podstatě třemi možnými způsoby, které se značně liší.

     

    Do odpracované pracovní doby pro vznik práva na dovolenou za daný kalendářní rok započítá zaměstnavatel jen dobu Mateřské dovolené (do 10.1.2013 – 8 pracovních dnů). Za této situace nevznikne zaměstnankyni právo na dovolenou za kalendářní rok 2013 a ani nárok na dovolenou za odpracované dny. Po skončení mateřské dovolené tak bude čerpat 1 den řádné dovolené za rok 2011 a 40 dní dovolené za rok 2012. Celkem tedy 41 dní.

     

    Vedle mateřské dovolené vezme zaměstnavatel v potaz též plánované čerpání loňské a předloňské dovolené v rozsahu 41 + 8 dní celkem 49 dnů. Zaměstnankyni tak spočítáte nárok na dovolenou za 49 odpracovaných dnů, tedy v délce 2/12 z celkové celoroční výměry. Po skončení mateřské dovolené bude zaměstnankyně čerpat (40 + 1 + 6,5 dne) tj. 47,5 dne.

     

    Zaměstnavatel bude vycházet z předpokladu čerpání nejen loňské dovolené, ale též celé výměry dovolené za stávající kalendářní rok. Součtem s mateřskou dovolenou se dostane k číslu 41 + 8 + 40 celkem 89 dnů, což skutečně znamená vznik práva na dovolenou v celé míře. Zaměstnankyně vyčerpá na základě své žádosti bezprostředně po skončení mateřské dovolené celkem 41 + 40 tj. 81 dnů dovolené.

     

    Pokud by měl zaměstnanec za to, že zaměstnavatel ho některým z výše uvedených způsobů poškodil, mohl by se obrátit případně na soud, který by v dané věci rozhodl. Zatím k této záležitosti ale žádná judikatura neexistuje.

    Škola zatím postupovala podle způsobu č. 2.

    Zatím jsem se s takovým případem nesetkala, zajímal by mne Váš názor za který předem děkuji.

     

     

    #2453
    ssz
    Účastník

    Dobrý den paní Gajdošová,
    náš názor je takový, že paní učitelka se napřed musí rozhodnout, zda po mateřské dovolené nastoupí do práce – v tom případě se dovolená považuje jako placená překážka v práci a bude mít nárok na 1 + 40 + 40 dní za letošní rok.
    V případě, že si paní chce vybrat pouze dovolenou a nastoupí následně na rodičovskou dovolenou, jedná se již o neplacenou překážku v práci a bude mít nárok pro letošní rok pouze 6,5 dne – tedy celkem 1 + 40 + 6,5 – tedy celkem 47,5 dne


    Přeji hezký den – SŠŽ

    #3994
    stejk
    Účastník

    Dobrý den, prosím Vás o odpověď,
    zaměstnankyně nastoupila na mateřskou dovolenou 15.10.2012. Za celý rok 2012
    má nárok na dovolenou 20 dnů. Za celý rok nevybírala žádnou dovolenou, takže
    celá byla převedena do roku 2013. Od ledna do dubna 2013 byla na mateřské, za
    kterou má nárok na dovolenou  20 dnu, celkem 40 dnů?
    Od 28.04.2013 nastoupila na rodičovskou dovolenou. Mezi mateřskou a
    rodičovskou řádnou dovolenou taký nevybrala. Bude se krátit 40 dnů za prvních 100 změškaných směn o jednu dvanáctinu, a pak za každých 21 směn o další dvanáctinu pokud ne zustanou 28 dnu na které má nárok?
    A nebo můžu zadat do programu 28 dnů dovoleny na co má nárok a převadět  dovolenu (bez krácení) káždý rok pokud zaměstnankyne nenastoupi do práce a výbere si tu dovolenu po skončení rodičovské.

    Děkuji předem za odpověď

    #3995

    Dobrý den, krácení dovolené upravuje zákoník práce v § 223, ze kterého mimo jiné vyplývá krácení dovolené pokud zaměstnankyně nečerpala dovolenou po mateřské dovolené před nástupem rodičovské dovolené.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 7 příspěvků - 1. až 7. (celkem z 7)
  • Pro reakci na toto téma se musíte přihlásit.
 

Používáním této stránky souhlasíte s používáním cookies. Více informací

Nastavení cookies na této webové stránce jsou na "Povolit cookies", abychom Vám mohli umožnit nejlepší možné procházení stránek. Pokud budete pokračovat v používání tohoto webu beze změny nastavení souborů cookies v prohlížeči nebo kliknete na tlačítko "Souhlasím" pak souhlasíte s používáním cookies.

Zavřít