Daňová sleva na manželku/manžela

 

Víte o tom, že můžete ušetřit na daních z příjmů fyzických osob skoro 25 tisíc korun za rok, jestliže uplatníte tzv. slevu na manželku/manžela?

Toto daňové zvýhodnění umožňuje při dodržení stanovených podmínek ustanovení § 35ba odst. 1 písm. b) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů.

Na koho můžete slevu uplatnit?

Slevu ve výši 24.840,– Kč za rok můžete uplatnit na manželku nebo manžela, která/ý s vámi žije ve společné domácnosti a její/jeho příjem za rok nepřesáhl 68.000,– Kč. Má-li manželka/manžel průkaz ZTP/P, uplatníte dvojnásobnou částku.

Uvedená sleva platí jen pro manžele, nikoliv pro druhy.

Při výdajích paušálem nemáte nárok!

Pokud uplatňujete výdaje paušálem, nemůžete daňové zvýhodnění na manželku/manžela uplatnit. Pokud podnikáte a zároveň jste zaměstnaní, týká se vás toto omezení jen tehdy, když výdělek z podnikání představuje více než polovinu vašeho základu daně z příjmu.

Co se do příjmů manželky/manžela například zahrnuje?

  • veškeré výdělky ze zaměstnání, podnikání, z nájmu či z dohod o pracovní činnosti nebo o provedení práce, včetně příjmů od daně osvobozených např. prodej nemovitosti, auta, cenných papírů.
  • podpora v nezaměstnanosti
  • nemocenská, ošetřování člena rodiny, peněžitá pomoc v mateřství
  • náhrada mzdy od zaměstnavatele při pracovní neschopnosti
  • invalidní, starobní, vdovský i vdovecký důchod
  • výživné manželky po rozvodu (nikoliv však výživné na dítě)
  • příjmy z prodeje nemovitostí, které nepatří do společného      jmění manželů
  • příjmy získané v rámci dědického řízení
  • hodnota darů

Do vlastních příjmů ze zaměstnání (a jiné výdělečné činnosti) se počítá hrubý, nikoliv čistý příjem. Do příjmů se započítávají i doplatky z minulých let.

Co se do příjmů manžela/manželky například nezahrnuje?

  • rodičovský příspěvek
  • ostatní dávky státní sociální podpory včetně porodného a přídavku na dítě a podobně
  • dávky sociální péče
  • dávky pomoci v hmotné nouzi
  • státní příspěvky na penzijní připojištění a na stavební spoření
  • stipendium poskytované studujícím soustavně se připravujícím na budoucí povolání
  • výživné na dítě
  • dávky pěstounské péče
  • příspěvek na péči o blízkou nebo jinou osobu

Pokud máte majetek ve společném jmění manželů, nezahrnuje se do příjmu ani příjem, který plyne druhému z manželů nebo se pro účely daně z příjmů považuje za příjem druhého z manželů.

Nejste manželé po celý rok?

Slevu lze uplatnit i tehdy, jestliže jste byli manželé jen po část roku. Samozřejmě jen za ty kalendářní měsíce, v nichž jste splňovali zákonné podmínky, tedy existenci manželství a žití ve společné domácnosti.

Za každý takový kalendářní měsíc si můžete odečíst jednu dvanáctinu roční slevy, tedy 2.070,– Kč. Rozhodující je však stav na začátku měsíce – takže pokud jste se vzali až 11. září, můžete si ji odečítat teprve od října.

 

 

Jak vybrat mzdový program

Napište si o krátkou příručku, jak snadno vybrat mzdový systém do Vaší firmy! Zadejte svůj e-mail a příručku ihned odesíláme.

Rychlý kontakt

ALFA SOFTWARE, s.r.o.
Pražská 22
Klatovy mapa

Tel.: 376 709 890
Napište nám

Seznam obchodních zástupců

 

Používáním této stránky souhlasíte s používáním cookies. Více informací

Nastavení cookies na této webové stránce jsou na "Povolit cookies", abychom Vám mohli umožnit nejlepší možné procházení stránek. Pokud budete pokračovat v používání tohoto webu beze změny nastavení souborů cookies v prohlížeči nebo kliknete na tlačítko "Souhlasím" pak souhlasíte s používáním cookies.

Zavřít