Konzultační linka:

Po–Pá 07:00–15:30 (St 9:00 - 10:00 firemní porada)

Zákaznická zóna

MOJE ALFA

Zákaznická zóna

MOJE ALFA

Biometrické čtečky v DOPLA PAP

Určitě víte, že se zabýváme i jinými produkty, než je mzdový a personální program AVENSIO. Jedním z nich je docházkový systém BETA, který je propojen s biometrickými čtečkami, u nás je nazýváme ZK čtečky. Docházkový systém s těmito čtečkami funguje již v několika organizací bez větších problémů. Jednou takovou organizací je společnost DOPLA PAP a.s. ze Sušice, která má tento systém zavedený již půlroku. Na to, s čím jsou spokojeni a jestli je snímání průchodů zaměstnanců pomocí biometrie úspěšnější než snímání čipem, jsem se ptala pana Jana Kohouta (IT správce).

Jak dlouho již máte zavedený docházkový systém od firmy Alfa Software, s.r.o.?

Nový docházkový systém (s registrací otisků prstů) jsme spustili začátkem roku 2013. Docházkový systém Beta využíváme již řadu let.

Jak dlouho se u Vás tento systém implementoval?

Seznamovací schůzka s pracovníkem Alfa Software, s.r.o. proběhla na konci srpna 2012. Cílem bylo spuštění nového systému k 1. 1. 2013. Realizace probíhala v těchto krocích:

  1. schválení nabídky a objednávka (týden)
  2. příprava kabelových rozvodů externím dodavatelem (den)
  3. softwarová instalace nových čteček se zaškolením obsluhy (den)
  4. načítaní otisků prstů pracovníků a ověřování funkčnosti nových terminálů (měsíc)
  5. výměna stávajících docházkových terminálů (den)

Časově nejnáročnější byla registrace otisků prstů zaměstnanců. Časová náročnost se odvíjí od počtu zaměstnanců a zvolených prstů k registraci (v našem případě 2 prsty z každé ruky).

Z čeho jste měli největší obavy při zavádění docházkového systému? Vyplnily se „černé“ scénáře?

Obávali jsme se, že rozpoznávání otisků nebude fungovat spolehlivě a bude velký počet zaměstnanců s neúspěšnou identifikací při průchodu. Tyto obavy se nenaplnily. Nepředpokládali jsme, že se budeme potýkat s předsudky zaměstnanců k nové technologii. Zaměstnance bylo třeba motivovat ke správnému užívání nových zařízení a trpělivému přístupu v případě opakovaných pokusů o identifikaci.

Kolik čtecích míst a ústředen obsahuje celý systém?

Náš systém zahrnuje čtečku u vstupních dveří (oprávněným osobám umožňuje vstup do objektu bez asistence vrátného) + příchodovou čtečku a odchodovou čtečku na vrátnici. Centrem pro zpracování docházky a mezd je server ve mzdové účtárně. Výměna dat mezi čtečkami a serverem probíhá přes ethernet. Napájení čteček je zajištěno záložním zdrojem.

Kolik máte zaměstnanců a jakým způsobem si zaměstnanci značí své průchody?

Máme přibližně 160 zaměstnanců. Deseti zaměstnancům byl z různých důvodů přidělen čip. Ostatní se identifikují pomocí otisku prstu.

Jaká je úspěšnost biometrického snímání průchodů oproti čipovým kartám? 

Identifikace otiskem nefunguje z pochopitelných důvodů (fyziologické předpoklady; odlišné přiložení prstů při registraci a při průchodech – pozice, přítlak; znečištění snímače/prstů) tak spolehlivě jako identifikace čipem. Někteří zaměstnanci musí identifikaci opakovat, což může zpomalovat průchody ve frekventovaných časech. O těchto rizicích jsme však byli dodavatelem dopředu informováni. Na druhou stranu v novém systému nedochází k neúspěšným registracím průchodů z důvodu zapomenutí, ztráty nebo znehodnocení čipu. V současné době evidujeme přibližně 15 neúspěšných průchodů za měsíc. To je v porovnání s cca 6tis. měsíčními průchody zanedbatelné procento. Evidence neúspěšných průchodů je na přibližně stejné úrovni, jako byla v případě čipů.

Jaké vlastnosti nejvíce oceňujete na docházkovém programu BETA?

Z pohledu informatika si na docházkovém systému Beta vážím jeho bezúdržbovosti. Případně možnosti jeho operativního nastavení podle našich aktuálních potřeb.

Jak jste spokojeni s exportem dat z docházkového systému do mzdového programu?

Funguje spolehlivě.

Jak hodnotíte spolupráci s firmou Alfa Software, s.r.o.?

Komunikace se zaměstnanci Alfa Software, s.r.o. byla vždy bezproblémová. Podpora v různých oblastech systému je příkladná. Spolupráce s některými zaměstnanci funguje téměř na osobní úrovni.

Přečtěte si více o biometrických čtečkách!

Sdílet příspěvek
Facebook
Twitter
LinkedIn